Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Wejdź na wersję strony dostosowanej dla osób niepełnosprawnych
visitCieszyn
  • Cieszyn z lotu ptaka
  • DLACZEGO WARTO?
    po co przyjechać do Cieszyna?
  • Historia i tradycja
  • Odkrywaj Cieszyn
  • Ciekawostki
  • Cieszyn INEurope
    Mapa
  • NOCLEGI/JEDZENIE
  • Cieszyn z lotu ptaka
  • DLACZEGO WARTO?
    • IMPREZY
    • HISTORIA MIASTA
    • PROGRAMY ZWIEDZANIA
    • ZABYTKI I ATRAKCJE
    • PRZEWODNIKI
  • Historia i tradycja
    • Dzieje miasta
    • Dzieje ratusza
    • Moneta w dawnym Cieszynie
    • Miasto i jego mieszkańcy
    • Osobistości
    • Tradycje cieszyńskie
    • Czarownica powołana
    • Cieszyńskie tramwaje
  • Odkrywaj Cieszyn
    • Odkrywaj Cieszyn latem
    • Odkryj Cieszyn w jeden dzień
  • Ciekawostki
    • Mapa Legend
    • Cieszyńskie Naj
    • Czy wiesz, że?
    • Cieszyn na starej fotografii
    • Witualny spacer
    • Cieszyn w liczbach
  • Cieszyn INEurope
  • NOCLEGI/JEDZENIE
    • HOTELE/POKOJE/KWATERY
    • RESTAURACJE
    • KAWIARNIE
    • CUKIERNIE
    • BARY/BISTRA
    • STOŁÓWKI
    • PIZZERIE
    • CIESZYŃSKIE KANAPKI

Po II wojnie światowej

J. Spyra
       II wojna światowa była czasem wielkich tragedii mieszkańców Cieszyna, ale samo miasto niewiele ucierpiało. Stosunkowo szybko najważniejsze instytucje i urzędy zaczęły normalnie funkcjonować. Rządy objęli jednak przedstawiciele nowej, komunistycznej władzy, którzy stopniowo wyeliminowali zwolenników innych opcji politycznych. Odtąd na czele miasta stała Miejska Rada Narodowa. Zakazano działalności innych partii i stowarzyszeń, wyznania zostały ograniczone wyłącznie do spraw wiary, większość kościelnego majątku została zarekwirowana albo przekazana organizacjom prokomunistycznym. Osoby uważające się za Niemców albo opuściły Cieszyn, albo zostały do tego zmuszone, miasto stało się jednolite pod względem narodowym. W obręb miasta włączono kolejne miejscowości: Krasną, Mnisztwo, Boguszowice, Marklowice. Rozwój demograficzny nie był jednak imponujący: w 1950 r. Cieszyn liczył 19,5 tysiąca mieszkańców, w 1970 r. 23 tysiące.
       Wbrew wiekowym tradycjom nowe władze forsowały rozwój przemysłu ciężkiego. Na bazie znacjonalizowanych przedwojennych prywatnych fabryk powstały największe i najbardziej znane fabryki w Cieszynie: Fabryka Maszyn Elektrycznych „Celma”, Fabryka Narzędzi „Cefana”, Fabryka Sprzętu Elektrogrzejnego „Termika”, Wytwórnia Farb i Lakierów; od podstaw zbudowano Wytwórnię Urządzeń Chłodniczych „FACH”. Upaństwowiono też całą sieć handlową w mieście. Na obrzeżach miasta wzniesiono nowe, duże osiedla mieszkaniowe. Partia komunistyczna oraz ciężki przemysł nie zdominowały jednak społecznego życia Cieszyna, pozostał on miastem, w którym miejscowa inteligencja i mieszczaństwo potrafiło zachować pamięć o dawnych tradycjach. Także po II wojnie światowej Cieszyn pozostał oświatowym centrum regionu, powstały nowe szkoły podstawowe, a przede wszystkim średnie. Reaktywowaną w 1945 r. Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego w 1950 r. przeniesiono do Olsztyna, dopiero w 1971 r. miasto uzyskało uczelnię wyższą po uruchomieniu cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Po demokratycznych przemianach w Polsce w wyborach komunalnych w maju 1990 r. władzę w przywróconej Radzie Miejskiej objął Klub Obywatelski „Solidarność”. Zapoczątkowało to przywracanie lokalnej samorządności i porządkowanie spraw organizmu miejskiego. Po 1990 r. nawiązano także rzeczywistą współpracę w władzami Czeskiego Cieszyna, organizując wiele wspólnych projektów i przedsięwzięć.

 

 

Cieszyn po II wojnie światowej - więcej

 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!



Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.

Cieszyńskie Centrum Informacji
Rynek 1, 43-400 Cieszyn
tel. 33 479 42 49
NAJWAŻNIESZE ADRESY
Film promocyjny Cieszyna
Cieszyn z lotu ptaka
Administrator strony:
Biuro Promocji, Informacji i Turystyki, Urząd Miejski
tel.: +48 33 4794 240
e-mail: promocja@um.cieszyn.pl
© 2019 All rights reserved
Polityka prywatności
Deklaracja dostępności
<
wykonanie: